а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отповеќе

Вид збор: Прилог
Ранг: 19074
Повеќе од доста, претерано многу.
Англиски: superfluous
Примери:
Се што ќе кажам е отповеќе.
Времето беше малку отповеќе лошо.