а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

онтологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18781
Дел од филозофијата што се занимава со севкупното поcтоење, што го проучува битието, неговите општи, фундаментални и конститутивни својства.
Англиски: ontology
Употреба: Лингвистика , Филозофија
Изведенки
онтолошки прид.
онтолошкиот