а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оксиморон

мн. оксиморони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26209
Стилска фигура која е резултат на спојување на два противречни поими.
Англиски: oxymoron
Употреба: Лингвистика
Примери:
видовит слепец
оптимистичка трагедија
чесен крадец
жив мртовец
бела темнина
Изведенки
оксиморонски прид.
оксиморонскиот