а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

озонира

озонираат; озонирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Исполни, исполнува со озон.
Англиски: ozonize Албански: ozonon, mbush me ozon
2. Пречисти, пречистува воздух со претворање на кислородот во озон.
Англиски: ozonize Албански: ozonim
Употреба: Хемија
Примери:
Озонаторот го озонира воздухот во затворени простории.
Изведенки
озонирање ср.
глаг. им.