а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одежда

мн. одежди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13663
1. Облека на свештениците.
Англиски: cassock Албански: veshje prifti, veladon
Употреба: Црковен термин
Примери:
Свештеничка одежда.
2. Специјална облека за некаква свечена пригода.
Англиски: gown Албански: xhybe, veshje solemne
Примери:
Hа свеченоста Ректорот беше во свечена одежда.