а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овладее

овладеат; овладеј, овладејте; овладеав, овладеаја; овладеал; овладеан; овладеев, овладееја; овладеел; овладеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21642
1. завладее
Англиски: dominate Албански: dominoj
2. Усвои, научи нешто.
Англиски: command Албански: mësoj, zotëroj
Примери:
Тој ја овладеа компјутерската техника.
Учениците го овладеаја англискиот јазик.
3. Опфати, обземе некакво чувство.
Англиски: overwhelm Албански: pushtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја овладеа радост.
Го овладеа тага.
Изведенки
1. овладува несв.
овладуваат
2. овладување ср.
глаг. им.