а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обвисне

(се) обвиснат; обвисни, обвиснете; обвиснав, обвиснаа; обвиснал; обвиснат; обвиснев, обвиснеа; обвиснел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се обеси држејќи се на нешто.
Англиски: hang Албански: varet
Примери:
Таа му се обвисна на вратот.
2. Се олабави, висне надолу.
Англиски: hang Албански: varet
Примери:
Образите уште повеќе и обвиснаа на измаченото лице.
3. Се наднесе, надвисне над нешто.
Англиски: hang Албански: varet
Примери:
Над градот се обвиснаа темни облаци.
Изведенки
1. обвиснува несв.
(се) обвиснуваат
2. обвиснување ср.
глаг. им.