а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нишанџија

мн. нишанџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27535
1. Во артилеријата - тој што нишани.
Англиски: marksman Турски: nişancı Албански: shënjestar, nishanxhi
Употреба: Воен термин
2. Тој што нишани, што гаѓа добро, добар стрелец.
Англиски: sniper Албански: nishanxhi, snaiper
Употреба: Воен термин