а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неубав

неубавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17013
1. Што не е убав, што не се одликува со убавина.
Англиски: ugly, unpleasant
Примери:
неубав човек
неубава куќа
неубава околина
2. Што не е добар.
Англиски: bad, unkind
Примери:
неубава постапка
неубава работа
Изведенки
неубаво прил.
Пример: Го пречекаа неубаво.