а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неподмачкан

неподмачканиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 25332
1. Што не е подмачкан.
Англиски: unlubricated
Употреба: Технологија
Примери:
Неподмачкан мотор.
Неподмачкана оска.
2. Неподмитен, што не добил мито.
Англиски: unbribed
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Тој неподмачкан не ти свршува работа.