а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недомаќин

мн. недомаќини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 51370
1. Лош домаќин, тој што премногу троши, растура, не води сметка за ништо.
Албански: nikoqir jo i mirë
2. Лош човек, несовесен, бескарактерен.
Албански: i papërgjegjshëm
Изведенки
недомаќинка ж.
мн. недомаќинки