а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недозреан

недозреаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 26408
1. Што не е доволно зрел, што не е узреан, сѐ уште зелен.
Англиски: unripe
Примери:
недозреана лубеница
2. Што уште не е израстен, пораснат.
Англиски: immature
Употреба: Преносно значење
Изведенки
недозреаност ж.