а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нафрла

нафрлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22225
1. нафрли
Англиски: jump Албански: vërsulem
2. (се нафрла) Помине доволно време во фрлање, со фрлање се задоволи.
Англиски: throw Албански: hedh, gjuaj
3. (се нафрла) Се опсипе по кожата (со красти).
Англиски: break out Албански: kaploj, vërshoj
Примери:
Се нафрла со бронки по лицето.
Изведенки
1. нафрлува несв.
(се) нафрлуваат
2. нафрлување ср.
глаг. им.