а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настинка

мн. настинки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10301
Често заболување поради достудување.
Англиски: cold
Употреба: Медицина
Примери:
Лесна настинка.
Пролетни настинки.