а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настигне

настигнат; настигни, настигнете; настигнав, настигнаа; настигнал; настигнат; (ќе) настигнев, (ќе) настигнеа; (ќе) настигнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34414
1. Стигне, пристигне некого во одење, при движење.
Англиски: catch up Албански: mbrrin, arrin
Примери:
Таа кола никој не може да ја настигне.
Им реков дека ќе тргнам по нив и ќе ги настигнам.
2. За множество - надојде, дојде во голем број.
Англиски: glut Албански: vjen grumbull
Примери:
За празникот настигнаа луѓе од сите села.
3. (се настигне) Се стигне со друг.
Англиски: catch up Албански: mbrrin, arrin
Примери:
Се настигнаа дури кај пладне.
Изведенки
1. настигнува несв.
(се) настигнуваат
2. настигнување ср.
глаг. им.