а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настаса

настасаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49351
1. Стигне, пристигне во одење, при движење.
Англиски: overtake Албански: mbrrij, arrij
Примери:
Сакаше да ме настаса, ама не можеше.
2. Порасне, стигне определена возраст.
Англиски: reach Албански: arrij, rritem
Примери:
Децата ми настасаа за училиште.
3. За множество - стигне во голем број.
Англиски: glut Албански: arrij, vij
Примери:
Група бегалци настасаа од сите страни.
По долгата зима настасаа глутници волци по селата.
4. (се настаса) Се стигне со друг.
Англиски: catch up Албански: arrij, kap
Примери:
Одвај се настасаа дури кај чешмата.
Изведенки
1. настасува несв.
(се) настасуваат
2. настасување ср.
глаг. им.