а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настанок

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20010
Почеток на поcтоење, настанување, создавање.
Англиски: genesis
Примери:
Првата книга од Библијата зборува за настанокот на светот.