а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настани

настанат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20908
1. Смести некого некаде (во стан, во живеалиште).
Англиски: inhabit Албански: strehoj
Примери:
Волјата божја е гладен да нахраниш, бездомен да настаниш.
2. (се настани) Се смести, се насели некаде трајно или привремено.
Англиски: inhabit Албански: u strehua, u vendos
Примери:
Го остави селото и се настани во градот.
Се настани кај роднините.
Изведенки
1. настанува несв.
(се) настануваат
2. настанување ср.
глаг. им.