а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наставка

мн. наставки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21003
1. Формообразувачки или зборообразувачки дел од зборот што стои по основата.
Англиски: suffix Албански: prapashtesë
Употреба: Лингвистика
2. Нешто што се надава.
Англиски: appendix Албански: shtojcë