а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настави

настават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави, намести повеќе предмети.
Англиски: put Албански: vendos
Примери:
Наставиле маси, столови по тротоарите, нема каде да се помине.
Настави дрва и го запали огнот.
2. Продолжи со додавање едно на друго.
Англиски: add Албански: vendos, shtoj
Примери:
Го настави јажето со едно помало.
Изведенки
1. наставува несв.
наставуваат
2. наставување ср.
глаг. им.