а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наоружа

наоружаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19837
1. дотера, уреди
Англиски: arm Албански: rregulloj, ndreqem
Употреба: Архаизам
Примери:
Коњот го наоружа.
2. вооружи
Англиски: arm Албански: armatos
3. (се наоружа) се дотера, се уреди
Англиски: arm Албански: rregullohem, ndreqem
Употреба: Архаизам
4. (се наоружа) се вооружи
Англиски: arm Албански: armatosem
Изведенки
наоружува несв.
(се) наоружуваат