а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налути

налутат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2764
1. Предизвика лутина, гнев кај некого.
Англиски: infuriate Албански: hidhëroj
Примери:
Сакаа да го налутат, ама не успеаја.
Кога ќе го налутеа, беше готов на се.
Беше многу налутен.
2. Стане лут, се разлути, се разгневи.
Англиски: enrage Албански: hidhëroj, zemroj
Примери:
Имаше право што се налути.
Неговата неодговорност ме налути.
3. Почувствува малку лут вкус (од јадење, пијалак). Со кратка заменска форма - ми (ти, му).
Англиски: burn Албански: djegë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Јадењево (ми) налути малку.
Изведенки
1. налутува несв.
(се) налутуваат
2. налутување ср.
глаг. им.