а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наврне

наврнат; наврни, наврнете; наврнав, наврнаа; наврнал; наврнат; наврнев, наврнеа; наврнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16357
1. Заврне, напаѓа многу дожд, снег.
Англиски: precipitate Албански: bie shumë shi
Примери:
Овој месец наврна многу дожд.
На планинските врвови веќе наврнало снег.
2. Накисне од врнеж, од дожд.
Англиски: soak Албански: lagem, qullem
Примери:
Да не носев чадор, ќе наврнев.
Изведенки
1. наврнува несв.
наврнуваат
2. наврнување ср.
глаг. им.