а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мукава

мн. мукави
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24712
1. Дебел картон за кутии, корици на книги и др.
Англиски: cardboard Турски: mukavva Албански: karton
Употреба: Архаизам
Примери:
На чевлите тој ставаше мукава, книга наместо ѓон.
Ветерот носеше парчиња мукава.
Корава мукава.
2. Дебела свеќа во џамија обложено со картон и украсена со разнобојна хартија.
Англиски: candle Албански: qiri i stolisur me letra me ngjyra
Употреба: Архаизам , Религија