а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мочало

мн. мочала
Вид збор: Именка, среден род
Орган преку кој се исфрла мочта.
Англиски: urinary Албански: urinues, përshurrës
Употреба: Анатомија , Разговорно