а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мори

морат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15851
1. Пустоши, сотира (за болест, особено чума).
Албански: shkretoj
Примери:
Кај што мине, чума мори.
2. мачи, притиска, тишти
Англиски: depress Албански: mundoj, shtyp
Примери:
Неспокој му ја мори душата.
Ме мори тага.
Глад го мори.
Црни мисли без престан ги мореа.