а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монденски

монденскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 30426
Што се однесува на монден и монденство, што припаѓа на монден, својствен на монден.
Англиски: fashionable Француски: mondain
Примери:
монденски живот, монденски свет
монденска плажа, монденска населба