а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молневит

молневитиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22717
брз како молња
Англиски: lightning
Примери:
Со молневита брзина се разнесе по сите мариовски села веста за вчерашниот напад.
Изведенки
молневито прил.