а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мешница

мн. мешници
Вид збор: Именка, женски род
1. гајда
Англиски: bagpipe Албански: gajdë
Употреба: Музика и танц
2. Кожена вреќа за носење течност.
Албански: thel lëkure për lëngje
Употреба: Архаизам