а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мешло

мн. мешловци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што има голем мев, стомак.
Употреба: Пејоратив
Изведенки
мешла ж.
мн. мешли