а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мешач

мн. мешачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што меша.
Англиски: mixer Албански: përzies, mikser
2. озборувач, сплеткар, интригант
Изведенки
мешачка ж.
мн. мешачки