а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метил

мн. метили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24656
1. (само едн.) Едновалентна група СНЗ што влегува во составот на голем број органски соединенија.
Англиски: methyl Албански: metil
Употреба: Хемија
2. Паразит што cе развива во црниот дроб на овците и на друг добиток.
Латински: Distomum hepaticum Англиски: common fluke Албански: gëlbaza te dhent
Употреба: Зоологија
3. Болеста што ја предизвикува тој паразит.
Албански: metil, gëlbazë
Употреба: Медицина
4. Инсект што го напаѓа восокот во сотовите кај пчелата; восочен молец.
Латински: Galleria mellonella Англиски: wax moth Албански: dyll mole
Употреба: Зоологија