а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мастраф

мн. мастрафи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20727
трошок, издаток
Англиски: expense Турски: masraf
Употреба: Економија , Разговорно
Примери:
Му реков да не прави мастраф, ама тој така решил.