а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мандало

мн. мандала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 20265
Дрвена гредичка што се става попречно од внатрешната страна на врата, порта за затворање, а при отворање се поткрева.
Англиски: bar