а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мами

мамат; мамев, мамевме; мамен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5344
1. лаже, измислува
Англиски: lie Албански: gënjen, rren
Примери:
Ги мамеше дека нашол работа.
2. примамува, предизвикува, подлажува
Англиски: lure Албански: josh, tërheq
Примери:
Го мамеше кучето со коска.
3. Изневерува во љубовна или брачна врска.
Англиски: cheat Албански: tradhtoj
Примери:
Сите знаеја дека ја мами со други жени.
4. (се мами) се лаже
Англиски: cheat Албански: gënjehem
Примери:
Детето не се мамеше лесно.
Изведенки
мамење ср.
глаг. им.