а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лозинка

мн. лозинки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13826
1. Лозова прачка.
Англиски: tendril Албански: lozë, dru hardhie
Употреба: Ботаника , Земјоделство
Примери:
Во огништето имаше наредено лозинки и дрва.
Бујноста на лозите зависи од количеството на лозинките.
Се крои горната лозинка.
2. лозунг
Англиски: password Албански: fjalëkalim, parullë
Употреба: Информатика