а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лејка

мн. лејки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11246
1. Едногодишно растение од семејството тикви со плод во форма на круша.
Латински: Lagenaria vulgaris Англиски: calabash Албански: pëcerkë, pagur
Употреба: Ботаника
2. Сад за црпење вода направен од таков плод.
Англиски: calabash Албански: pëcerkë, pagur
Примери:
Црпна вода со лејката за да се измие.
3. Глава на човек, празна глава.
Англиски: brainless man Албански: kokë pëcerke, pa mend
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Многу му фаќа лејката.
Не му фаќа лејката.