а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лаванда

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11064
1. Растение со cитни ливчиња и ситни мирисливи синовиолетови цветови.
Латински: Lavandula ѕрiса Англиски: lavender Турски: lavanta Албански: livando
Употреба: Ботаника
Примери:
Маслото од лаванда се користи како средство против несоница.
2. Козметички производ, мирис, парфем што се добива од ова растение.
Англиски: lavender Турски: lavanta Албански: livando
Употреба: Архаизам