а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лабилен

лабилни
Вид збор: Придавка
Ранг: 45353
Што е непостојан, што е несигурен.
Англиски: labile
Примери:
Лабилно соединение.
Лабилен статус.
Изведенки
лабилност ж.
Пример: Нервна лабилност.