а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крштевање

крштевањето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 15574
Религиозен обред со кој се симболизира примањето на христијанската вера.
Англиски: baptizing
Употреба: Дијалектен збор , Религија
Изрази
Борбено крштевање - прво борбено искуство.
Борбено крштевање - тежок потфат или доживување.