а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кршне

кршнат; кршни, кршнете; кршнав, кршнаа; кршнал; кршнат; (ќе) кршнев, (ќе) кршнеа; (ќе) кршнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23727
1. Крши малку.
Англиски: break Албански: thej pak
Примери:
Тој кршна од лебот.
2. кршка
Англиски: turn Албански: vërtitje, kthesë