а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кршлив

кршливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19616
1. Што се крши лесно.
Англиски: breakable
Примери:
Стаклото е кршливо.
кршлив материјал
2. Што е слаб по карактер.
Англиски: vulnerable
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа е слабичка и кршлива по природа уште од раѓање.
Изведенки
кршливост ж.