а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корона

мн. корони
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23930
1. круна
Англиски: crown Албански: kurorë
2. Круг околу сонцето.
Англиски: corona Албански: kurorë, brerore
Употреба: Астрономија
Примери:
Короната на сонцето зрачеше над планината.
3. Златен круг околу главите на светците на иконите.
Англиски: aureole Албански: kurorë, aureolë
4. Знак со кој се продолжува траењето на тонот, акордот или на паузата.
Албански: koronë
Употреба: Музика и танц
Примери:
Мелодиите биле означени со различни корони.
5. Горните ливчиња што го обликуваат цветот.
Англиски: petal Албански: petal, fletë
Употреба: Ботаника
Примери:
Цветови со широко отворени црвени корони.
Изведенки
коронка ж.
мн. коронки
(дем.) Метална облога на заб заради заштита или како држач на протеза.