а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конструкт

мн. конструкти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12027
1. Работна хипотеза или мисловна конструкција за опишување на феномени.
Англиски: construct
Употреба: Книжевен збор
2. конструкција
Англиски: construction
Употреба: Книжевен збор