а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

командант

мн. команданти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2070
Заповедник на воена единица (поголема од баталјон), на град, на воен брод, воен округ, тврдина и сл.
Англиски: commander Албански: komandant
Употреба: Воен термин
Примери:
Уживаше углед на одличен командант, вешт, решителен, храбар.
Изведенки
командантски прид.
командантскиот