а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

книжевност

мн. книжевности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2844
Уметничко творештво чиешто изразно средство е зборот, јазикот.
Англиски: literature Албански: letërsi
Употреба: Литература
Примери:
македонска книжевност
словенски книжевности