а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кип

мн. кипови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16556
статуа
Англиски: statue
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Стои како кип.