а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

качува

Види и: качи (св.)
качуваат; качувал, качувале; качуван
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1628
1. Дига, подига, носи на повисоко место или положба.
Англиски: climb Албански: ngjitem, hipi
Примери:
Има многу приказни и стари фотографии кога едикојси одел во меана, се качувал на еден пајтон, во вториот го ставал својот шешир и бастун, а во третиот јавале чалгаџиите.
Качува на таван.
2. (се качува) Оди на повисоко место.
Англиски: climb Албански: hip më lartë
Примери:
Се качува на петти кат.
Ми се качува на глава.
Изведенки
качување ср.
качувањето