а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катник

мн. катници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16377
Заб во задниот дел од вилиците што служи за џвакање; катен заб.
Англиски: molar
Употреба: Анатомија
Примери:
Катниците се поголеми, пошироки и служат за дробење, мелење на храната.