а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калцификација

мн. калцификации
Вид збор: Именка, женски род
1. Ѓубрење на почвата со калциумови, варовни ѓубрива.
Албански: kalcifikim
Употреба: Земјоделство
Примери:
Калцификација се врши за подобрување на својствата на почвата.
2. Натрупување на калциумови соли во ткивата.
Англиски: calcification Албански: kalcifikim
Употреба: Медицина